Najbardziej fascynujące pustynie na Ziemi

             

Cerro Blanco, Peru ©Daniel Prudek/Adobe Stock

Położona na południu Peru w okolicach Nazca wydma Cerro Blanco robi niesamowite wrażenie. To mierząca 1176 metrów od podstawy do szczytu olbrzymia góra piasku jest jedną z najwyższych wydm na świecie. Nazywana często „pustynnym Everestem” i słynie także z fantastycznych widoków na dolinę Nazca oraz zjazdów na desce po piasku.

              

Ounianga Kébir, Czad ©Nikolay Khil/Alamy Stock Photo

To gorące i wysuszone miasto jest położone na Saharze w regionie Ennedi. Atrakcją Ennedi jest łańcuch 18 jezior tworzących naturalny krajobraz. W 2012 r. Jeziora Ounianga zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako pierwszy obiekt z Czadu.

              

Pustynia Chihuahua, Meksyk i Stany Zjednoczone ©Billy McDonald/Shutterstock

Największa w Ameryce Północnej pustynia zajmuje rozległe obszary północnego Meksyku i południowo-wschodnich stanów USA, w tym Arizony, Nowego Meksyku i Teksasu. Jednym z najciekawszych miejsc tego pustynnego regionu jest Park Narodowy Big Bend, który służy ochronie wielu gatunków roślin, ptaków, gadów i ssaków.

                   

Biała Pustynia, Egipt ©Niek Bokkers - conceptm.nl/MomentOpen/Getty Images

Ta położona w depresji Al-Farafira pustynia jest usiana dużymi kredowymi formacjami skalnymi. Te kremowo białe rzeźby powstały wskutek działania wiatru i burz piaskowych szalejących niekiedy w tej okolicy.

          

Dżilf al-Kabir, Egipt ©Aldo Pavan/The Image Bank/Getty Images

Dżilf al-Kabir to zbudowany z piaskowca płaskowyż w południowo-zachodniej części Egiptu. Ten słynący z surowego piękna rejon, który nawet przez 20 lat może nie doświadczyć deszczu, należy do najsuchszych miejsc na naszej planecie.

                                   

Ahdżar, Algieria ©jalvarezg/iStock/Getty Images Plus

Ahdżar to pustynne pasmo górskie w południowej Algierii biegnące wzdłuż Zwrotnika Raka. Jest objęte ochroną w ramach Parku Narodowego Tasili Wan Ahdżar. W Ahdżar leży także najwyższy szczyt Algierii, Tahat.

                 

Duz, Tunezja ©Riccardo Spila / SOPA / eStock Photo

Duz to miasto w tunezyjskim gubernatorstwie Kibili, które jest nazywane „wrotami Sahary”. Natomiast miano „największej oazy palmowej” ten odległy zakątek zawdzięcza okolicznym gajom palmowym liczącym łącznie ponad 500 000 drzew. Zbiera się tu wiele daktyli, w tym szczególnie cenionej odmiany „deglet nour”. Chcąc doświadczyć autentycznych tradycji pustynnych, najlepiej jest odwiedzić Duz na przełomie listopada i grudnia, kiedy w mieście odbywa się doroczny, czterodniowy Międzynarodowy Festiwal Sahary.

           

Księżycowa Dolina, Chile ©Getty Images

Spektakularna Valle de la Luna (Księżycowa Dolina) leży na pustyni Atacama w Chile, która jest najsuchszym rejonem na Ziemi. Wiele jest na niej miejsc, które nie widziały deszczu od stuleci. Jak sama nazwa wskazuje, Księżycowa Dolina usiana jest nieziemskimi, surrealistycznymi krajobrazami, piaszczystymi wydmami, przedziwnymi formacjami skalnymi, wyschniętymi jeziorami i zerodowanymi strukturami geologicznymi.

                

Park Narodowy White Sands, Nowy Meksyk ©Lemanieh/Getty Images

W tym parku narodowym na południu Nowego Meksyku faliste, zbudowane z gipsu wydmy pokrywają 712 kilometrów kwadratowych pustyni, tworząc największe na świecie gipsowe pole wydmowe.

                   

Kalahari, Republika Południowej Afryki ©Sproetniek/Getty Images

Kalahari to jedna z najsłynniejszych pustyń na świecie, a jej nazwa pochodzi od wyrazu „kgala”, który w języku tswana oznacza „wielkie pragnienie”. Na to rozległe, jałowe pustkowie spada od 127 do 254 mm deszczu rocznie, ale i tak większość wody od razu paruje w bezlitosnym upale lub wsiąka w suchy piach.


 

Wielka Pustynia Wiktorii, Australia ©idizimage/Getty Images

Największa pustynia Australii została nazwana imieniem ówczesnej brytyjskiej królowej przez odkrywcę Ernesta Gilesa. Giles był pierwszym Europejczykiem, który przeszedł pustynię, składającą się z piaszczystych wzgórz, trawiastych równin i kamienno-żwirowych pól.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz