Latarnia morska Les Eclaireurs, Argentyna
Ta niezamieszkana latarnia morska jest obsługiwana zdalnie i wyposażona w zasilane energią słoneczną lampy. Została uruchomiona w 1920 roku
White Shoal Light, Michigan, Stany Zjednoczone
Zwana także światłem jeziora Michigan, jest jedyną w Stanach Zjednoczonych latarnią morską w ukośne paski
Stawa Młyny, Polska
Stawa Młyny to znak nawigacyjny w kształcie młyna zbożowego zlokalizowany w Świnoujściu, w Polsce. Stawę zbudowano w latach 1873-1874 i jest ona oficjalnym symbolem Świnoujścia.
Latarnia morska w Lindau, Niemcy
Na wieży tej latarni morskiej znajduje się niepowtarzalny zegar, który od dziesięcioleci przyciąga turystów. Latarnię wzniesiono w 1856 roku nad brzegiem jeziora Bodeńskiego i jest to najbardziej wysunięta na południe latarnia morska w Niemczech.
Wieża Leandra, Turcja
Zbudowana na małej wysepce niedaleko brzegu w dzielnicy Üsküdar, po raz pierwszy została zapalona w 1857 r. W 1998 roku pojawiła się w filmie z Jamesem Bondem „Świat to za mało”.
Latarnia morska St. Augustine, Floryda, Stany Zjednoczone
Latarnia powstała w miejscu XVI-wiecznej hiszpańskiej wieży obserwacyjnej, której zagrażała erozja. Latarnię uruchomiono w 1874 roku.
Portland Head Light, Maine, Stany Zjednoczone
Zbudowana w 1791 r. na morskim brzegu parku Fort Williams Park w Maine, to najstarsza działająca latarnia morska w tym stanie.
Latarnia Morska Peggys Point, Kanada
Uważa się, że latarnia otrzymała swoją nazwę na cześć jedynego rozbitka, który przeżył katastrofę statku w XIX wieku. Budowę rozpoczęto w 1868, natomiast w 1915 roku drewnianą wieżę zastąpiono murowaną.
Latarnia morska Fanad Head, Irlandia
Latarnia jest ulokowana między sielankową zatoką Mulroy Bay a polodowcową zatoką Lough Swilly. Jakiś czas temu zaliczono ją do najpiękniejszych latarni morskich na świecie. Wysokość budowli wynosi 22 metry, a światło po raz pierwszy zapalono w niej w 1817 roku.
Latarnia morska Bass Harbor Head, Maine, Stany Zjednoczone
Latarnia góruje nad skalistym klifem Parku Narodowego Acadia. Urzekające piękno widoku rozpościerającego się z niej na zatokę jest na tyle znane, że były prezydent Barack Obama spędził tu z rodziną w 2010 roku część wakacji. Latarnię zbudowano w 1858 roku. Wznosi się ona 17,06 m nad średni poziom wody w trakcie przypływu.
Latarnia morska Les Eclaireurs, Argentyna
Ta latarnia morska leży w kanale Beagle, na wybrzeżu argentyńskiej Ziemi Ognistej. Turyści przyjeżdżający do Ushuaia, położonego najdalej na południe miasta na świecie, często wybierają się na wycieczkę do latarni morskiej Les Eclaireurs.
Latarnia morska Barra, Brazylia
Ta latarnia morska w Salvador de Bahia w Brazylii została wybudowana w 1698 r. i jest podobno najstarszą latarnią morską w Ameryce Południowej. Latarnię otaczają wytrzymałe mury Forte de Santo Antônio da Barra. Latarnia i fort zostały zlokalizowane w strategicznym punkcie, nad Zatoką Wszystkich Świętych.
Latarnia morska Folly Point, Jamajka
Ta latarnia morska położona jest w północno-wschodniej części Jamajki, w mieście Port Antonio, znanym jako miejsce załadunku bananów i orzechów kokosowych.
Latarnia morska Neuland, Niemcy
Z drewnianego pomostu znakomicie widać latarnię morską Neuland usytuowaną na zachodnim brzegu Hohwachter Bucht, na północ od wioski Behrensdorf.
Te zajmujące 100 hektarów mokradła są miejscem wypasu bydła szkockiej rasy wyżynnej, które żywi się przerośniętą trzciną.
Latarnia morska w Kato, Pafos, Cypr
Latarnia morska Rua Reidh, Szkocja
Latarnia morska Rua Reidh w pobliżu Gairloch w Wester Ross na północno-zachodnim wybrzeżu Szkocji to miejsce, z którego rozciąga się oszałamiający widok na wyspę Skye, Shiant Isles i Hebrydy Zewnętrzne położone po drugiej stronie cieśniny Minch. W latarni można wynająć pokoje.
St Abb's Head Light, Szkocja
St Abb's Head Light nosi nazwę od przylądka, na którym stoi. Wybudowana została na smaganym wiatrami szczycie klifu w 1862 r. Jej wnętrza nie są dostępne do zwiedzania, ale można ją oglądać z dobrze utrzymanych chodników. Okolica latarni morskiej jest rezerwatem przyrody zamieszkiwanym przez 60 000 ptaków morskich, z mewami rissa i alkami na czele.
Latarnia morska Kermorvan, Francja
Ta latarnia morska znajduje się w Bretanii, w pobliżu miejscowości Le Conquet. Słynie z oszałamiających zachodów słońca i jest popularnym miejscem wśród urlopowiczów i fotografów.
Latarnia morska w Tahkuna, Estonia
W Tahkuna znajduje się żeliwna latarnia morska wybudowana w 1873 r. To równocześnie najwyższa w Estonii latarnia morska, wznosząca się 42,7 m n.p.m. Pierwsi osadnicy przybyli na wyspę co najmniej 7500 lat temu. Hiuma w swojej historii podlegała wpływom różnych mocarstw, takich jak zakon kawalerów mieczowych, Królestwo Szwecji i Związek Radziecki.
Latarnia morska La Marina, Peru
Latarnia morska La Marina leży w dzielnicy Limy Miraflores, usadowiona na wysokim klifie nad Pacyfikiem.
Latarnia morska Barra, Brazylia
Ta latarnia morska w Salvador de Bahia w Brazylii została wybudowana w 1698 r. i jest podobno najstarszą latarnią morską w Ameryce Południowej. Latarnię otaczają wytrzymałe mury Forte de Santo Antônio da Barra. Latarnia i fort zostały zlokalizowane w strategicznym punkcie, nad Zatoką Wszystkich Świętych.
Latarnia morska Folly Point, Jamajka
Ta latarnia morska położona jest w północno-wschodniej części Jamajki, w mieście Port Antonio, znanym jako miejsce załadunku bananów i orzechów kokosowych.
Latarnia morska Neist Point, Szkocja
To jedna z najsłynniejszych latarni morskich kraju, usytuowana na zachodnim krańcu wyspy Skye w pobliżu miejscowości Glendale.
Latarnia morska Petit Minou, Francja
Jedna z dziesiątek latarni morskich, którymi usiane jest urwiste i burzliwe wybrzeże Bretanii Phare, latarnia du Petit Minou została wzniesiona przed fortem, aby ułatwić nawigację w cieśninie Goulet de Brest. Ta latarnia jest warta rejsu łódką, aby zobaczyć ją ze wszystkich stron.
Latarnia morska Sleepy Hollow, Nowy Jork, Stany Zjednoczone
Zwana także latarnią morską Tarrytown lub Kingsland Point jest położona na wschodnim brzegu rzeki Hudson. Przez 79 lata jej funkcjonowania ten pięciopiętrowy budynek był zamieszkiwany przez 12 latarników z rodzinami.
Latarnia morska w Milwaukee, Michigan, Stany Zjednoczone
Ta wyróżniająca się jasnoczerwonym kolorem latarnia morska strzeże ujścia rzeki Milwaukee do jeziora Michigan. Otoczenie to popularne miejsce do łowienia ryb, spacerowania nad jeziorem i robienia zdjęć.
Latarnia morska Split Rock, Minnesota, Stany Zjednoczone
Osadzona na klifie na skalistym wybrzeżu Jeziora Górnego jest jedną z najczęściej fotografowanych latarni morskich na świecie.
Latarnia morska Robbins Reef, New Jersey, Stany Zjednoczone
Ta usytuowana na małym skrawku piasku latarnia morska została pierwotnie nazwana Robyn's Rift, czyli focza rafa, przez pierwszych holenderskich osadników. Było to oczywiste nawiązanie do fok, które się często obserwuje w tym miejscu.
Latarnia morska Cap Spartel, Maroko
Ta położona nad Jaskiniami Herkulesa, na zachód od portu w Tangerze, latarnia morska strzeże wejścia do Cieśniny Gibraltarskiej. To imponująca budowla słynąca z architektury w tradycyjnym stylu arabskim.
Latarnia morska Charlevoix South Pier, Michigan, Stany Zjednoczone
Ta latarnia morska została zbudowana, aby kierować statki do kanału Pine River łączącego jezioro Charlevoix z jeziorem Michigan. W 1948 r. oryginalna drewniana konstrukcja została zastąpiona przez obecną wieżę ze stali i betonu.
Latarnia morska Sturgeon Point, Michigan, Stany Zjednoczone
Ta latarnia morska położona na jeziorze Huron działa od 1870 r. W pewnym momencie popadła w ruinę, ale została odrestaurowana i teraz funkcjonuje jako zabytek oraz muzeum żeglugi.
Latarnia morska Duluth Harbor North Pier, Minnesota, Stany Zjednoczone
Ta położona na końcu północnego falochronu wieża została zbudowana, aby dawać statkom sygnały świetlne podczas burzy. Obecnie jest chętnie odwiedzana przez turystów.
Latarnia morska Duluth Harbor North Pier, Minnesota, Stany Zjednoczone
Ta położona na końcu północnego falochronu wieża została zbudowana, aby dawać statkom sygnały świetlne podczas burzy. Obecnie jest chętnie odwiedzana przez turystów.
Latarnia morska w Pilsum, Niemcy
Ta położona na niemieckim wybrzeżu Morza Północnego latarnia morska została wybudowana w 1891 r. Do 1915 r. służyła do nawigacji torem wodnym w ujściu rzeki Ems. W ostatnich latach żółta-czerwona wieża stała się popularnym celem wycieczek i wystąpiła w wielu filmach i reklamach.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz