Roztocze


 

Roztocze to magiczna kraina pełna turystycznych atrakcji. Jednak nie tylko Roztoczański Park Narodowy, czy spływy kajakowe Wieprzem zachwycają tysiące turystów przyjeżdżających na Roztocze z całego kraju.

Oprócz tego, w tej krainie na południowym – wschodzie Polski, można połamać sobie język w Szczebrzeszynie, posmakować zwierzynieckiego piwa i  skosztować zupy z pokrzyw w regionalnych restauracjach.

Mało? No to dorzuć jeszcze pobliski Zamość, który wręcz zachwyca zabytkami, rozsiane po okolicach roztoczańskie wieże widokowe i kilka dzikich rezerwatów przyrody, 

     Roztoczańska przyroda zachwyca, jest dzika, fascynująca i piękna. Dlatego zwiedzanie Roztocza to w głównej mierze obcowanie z dziką przyrodą, tak niesamowitą w tych rejonach.                                                                               

Roztoczański Park Narodowy to miejsce, które od lat przyciąga tłumy turystów. Co ciekawe ochrona tych terenów zaczęła się już około 500 lat temu, kiedy to właściciel tych ziem, Jan Zamoyski postanowił stworzyć azyl dla różnych gatunków zwierząt. Po ogrodzeniu między innymi Bukowej Góry 30 km ogrodzeniem zamieszkały tu tarpany, żbiki, rysie czy jelenie.
 

                                                                           




Jednym z ciekawszych miejsce na Roztoczu, które zostało udostępnione turystom w Roztoczańskim Parku Narodowym, jest hodowla Konika Polskiego we Floriance. Została ona utworzona w roku 1995 jako uzupełnienie hodowli rezerwatowej, prowadzonej na wydzielonym obszarze Roztoczańskiego Parku Narodowego.

Piekiełko koło Stanisławowa położone na terenie Krasnobrodzkiego Parku Krajobrazowego to ciekawy pomnik przyrody nieożywionej chroniony już od 1961 roku. Co ciekawe jest to jedyny tego typu twór w Polsce, mimo że przypomina inne tego typu atrakcje, jak chociażby Skałki Piekło pod Niekłaniem. Dlaczego tak jest? Dlatego, że te formacje powstały w utworach mioceńskich (utworzonych około 30 milionów lat temu), co podobno jest bardzo rzadko spotykane.
 
Kolejną atrakcją przyrodniczą Roztocza, którą warto zobaczyć, jest rezerwat Szumy nad Tanwią i wodospad na pobliskiej rzece Jeleń. Położony niedaleko miejscowości „Rebizanty” Huty Szumy rezerwat jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc na Roztoczu. 

                                      


 

Szczebrzeszyn - nieoficjalna Stolica Języka Polskiego


 

Fontanna w Józefowie to jedna z najpiękniejszych fontann, jakie mieliśmy kiedykolwiek okazję zobaczyć. I nie ma w tym żadnego słowa przesady.

Przedstawia ona 8 zwierząt, które żyją w okolicznych lasach Roztoczańskiego Parku Narodowego, konika polskiego, jelenia, wilka, rysia, dzika, lisa, orła i głuszca. Naturalnej wielkości rzeźby zachwycają szczegółowością wykonania i wyglądają tak, jakby za moment miały oderwać kończyny z postumentów i zbiec w gęstwiny. 





                                               Zwierzyniec


Jedną z ciekawszych atrakcji Roztocza jest stary browar w Zwierzyńcu.

Wieże widokowe w zasadzie można znaleźć w każdym zakątku naszego kraju. Jednak tylko na Roztoczu wybudowano ich tyle, że zwiedzenie ich wszystkich można traktować jako sposób na jednodniową wycieczkę.

Roztocze to nie tylko atrakcje przyrodnicze i kilka muzeów. To także jedne z najpiękniejszych miast, jakie mieliśmy okazję zwiedzać. Mowa oczywiście o Zamościu i Zwierzyńcu.




 

A to kilka zdjęć z Roztocza


 











Tradycyjne potrawy  Roztocza




                                                       




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz