Kurpiami nazywamy ziemie pomiędzy Myszyńcem, Ostrołęką, Nowogrodem i Kolnem, położone w widłach rzek Orzyc, Pisa, Bug i Narew oraz ich rdzennych mieszkańców. Nazwa “kurpie” pochodzi od lokalnego kapci, kurpsi, plecionych z lipowego łyka.
Muzeum w Wachu jest prywatną placówką założoną i prowadzoną przez Zdzisława i Laurę Bziukiewicz.
W muzeum zgromadzone są przedmioty pochodzące z Kurpi Zielonych, obrazujące dawną materialną kulturę tego regionu. Najstarsze eksponaty datowane są na na koniec XVIII wieku (pasyje-krucyfiksy), a najmłodsze pochodzą z lat 70-tych XX wieku.
Rezerwat Czarnia
Rezerwat Czarnia położony jest w gminie Czarnia przy skrzyżowaniu dróg Myszyniec – Chorzele z drogą Czarnia – Bandysie.Osobliwością rezerwatu są jedynie tu występujące, sosny bartne. Najbardziej wartościową jest żywa sosna, licząca około 250 lat, uznana jako pomnik przyrody, z barcią dzianą na wysokości 6 metrów. Leśny rezerwat, który chroni naturalny bór, (dowiedzieliśmy się, że nasiona tych drzew przechowywane są w Globalnym Banku Nasion).
Ule w 250 letnich sosnach w Rezerwacie Czarnia
Na Kurpiach znajdziecie bardzo dużo dobrze „wyposażonych” skansenów.
Polecamy zajrzeć do muzeum w Nowogrodzie. Miasto to dawniej strzegło północnych granic Mazowsza i jest jednym z najstarszych miast w Polsce.
Sam skansen znajduje się na skarpach nad Narwią i dochodzi się do niego idąc wzdłuż bajkowych wąwozów. Widok jest piękny.
Widok na Narew z drzwi karczmy w Muzeum w Nowogrodzie
Klon-wieś zabytek- to jedno z ostatnich miejsc w Polsce ze zwartą i dobrze zachowaną drewnianą zabudową.
Puszcza Biała przed domem w Tocznabiel .Sarny widać z okien domku .
Rezerwat Czapliniec i Bartnia znajdują się niedaleko małego letniska Pawłówek.
W Rezerwacie Bartnia warte zobaczenia są kilkusetletnie sosny. Kilkadziesiąt lat temu chronione tu były głównie czaple, które obecnie przeniosły się bliżej Narwi – nie gdzie indziej jak właśnie na teren obecnego Rezerwatu Czapliniec.
Drewniane kościoły Puszczy Białej
Kościół w Rząśniku
Kościół w Sadykrzu
Kościół w Lubielu Nowym
Kadzidło-Wieś jest jednym z najbardziej znanych ośrodków sztuki kurpiowskiej zachowanej w zdobnictwie (kwiaty z bibuły i gęsich piórek, kierce, pająki, palmy, pieczywo obrzędowe), wycinankarstwie, hafciarstwie, koronkarstwie, budownictwie, strojach, obróbce bursztynu.Kaplica Dylewska - kadzidlańska kopia Bramy Ostrobramskiej.
Kurpiowska (drewniana) orkiestra wita przyjezdnych przy Kaplicy Dylewskiej, nieopodal dworca
Skansen w Kadzidle informuje o swej obecności wielkimi napisami przed wejściem.
Omulew rozlewiska
Pulwy w okolicach Rząśnika Pulwy należy uznać za krajobraz najwytrawniejszy z wytrawnych. Płasko jak na stole i ta płaszczyzna oczywiście ma swoje przyczyny. Pulwy to po kurpiowsku bagno.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz