Jest taka kraina na Dolnym Śląsku, która zachwyca na każdym kroku. Mowa o Parku Krajobrazowym Doliny Bobru, który znajduje się na najpiękniejszym przełomowym odcinku rzeki. W samym Parku, jak i okolicach znajduje się wiele atrakcji wartych uwagi – szlaki rowerowe i piesze, zamki, zabytki hydrotechniczne, wulkany, drezyny i wiele innych
Zapora Pilchowicka na rzece Bóbr to druga największa tama w Polsce (po zaporze na Sanie). Przez zaporę wiedzie szlak pieszy i rowerowy, z których możemy podziwiać piękne widoki. Nieopodal przebiega trasa kolejowa między Lwówkiem Śląskim a Jelenią Górą, okrzyknięta najpiękniejszą w Polsce.
Przez dolinę Bobru wiedzie europejski szlak rowerowy ER-6. Jest wymagający, szczególnie dla osób raczej przyzwyczajonych do wielkopolskich „przewyższeń”
w Polsce mamy Krainę Wygasłych Wulkanów. Jednym z nich jest Ostrzyca, zwana Śląską Fujijamą. Jej charaketrystyczny stożek jest widoczny z daleka i zaprasza na spacer. Ze szczytu rozciąga się widok na Góry Kaczawskie, Góry Izerskie i Karkonosze. Aby dotrzeć na szczyt, na końcowym odcinku trzeba pokonać około 400 kamiennych schodów. Po drodze można zobaczyć jedyne w swoim rodzaju bazaltowe gołoborza.
Wleń to malutkie miasteczko nad Bobrem kryjące w sobie sporo atrakcji. Nad miastem górują ruiny najstarszego zamku na Śląsku – Zamek Wleń (Lenno). Z zachowanej baszty rozciąga się piękny widok.
Na wleńskim rynku znajduje się pomnik gołębiarki
Pasjonaci kolejnictwa przywracają krwiobieg regionu poprzez uruchomienie wleńskiej kolei drezynowej. W każdy weekend na około kilometrowym odcinku najpiekniejszej trasy kolejowej w Polsce, można pojechać drezyną, którą stworzył lokalny stolarz.
W Siedlęcinie na wzniesieniu otoczonym fosą stoi wysoka wieża rycerska z XIV w. Ciekawą atrakcją w przestronnych wnętrzach wieży są średniowieczne malowidła ścienne o tematyce świeckiej, określane jako najstarsze w Polsce.
Kolejną dużą w przenośni i dosłownie atrakcją jest wiadukt – most kolejowy wyglądający jak akwedukt. Teren przy moście jest bardzo ciekawie zagospodarowany.
Całość atrakcji zostaje spotęgowana wieczorem i w nocy kiedy zarówno rynek jak i wiadukt są efektownie oświetlone. Warto poczekać do zmierzchu żeby to zobaczyć
Myślę, że Jelenia Góra to trochę niedocenione miejsce, ale cóż – faktycznie ma wiele konkurencyjnych atrakcji wokół, z którymi musi rywalizować o uwagę turystów.
W innej części miasta (na Wzgórzu Krzywoustego) jest wieża widokowa Grzybek, z której można podziwiać panoramę Karkonoszy
Kolejną atrakcją Jeleniej Góry są Termy Cieplickie – kompleks basenów wewnętrznych i zewnętrznych zasilanych wodami termalnymi.
Świeradów Zdrój to miasto uzdrowiskowe, słynące z pięknego parku (z dużym placem zabaw dla dzieci) i domu zdrojowego z pijalnią wód. Hala spacerowa wykończona drewnem modrzewiowym sprawia, że można się na chwilę przenieść do innej epoki.
wyciągiem gondolowym na Stóg Izerski
W pobliżu znajduje się także wieża widokowa SkyWalk –
Lubomierz-To filmowe miasteczko na Dolnym Śląsku słynie z „grania roli” w komedii Sami Swoi. Każdego lata odbywa się tu festiwal filmów komediowych i przyciąga gwiazdy kina z całej Polski. Warto spędzić chwilę na uroczym rynku choćby w drodze na wycieczkę do Świeradowa
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz