Pozdrowienia z Wielkopolski

Dzisiejsza prezentacja to zdjęcia nadesłane przez Jagę. Jeździmy za granicę , szukamy ciekawych miejsc, zwiedzamy i wracamy przywożąc wspomnienia i zdjęcia z podróży. A nasza Ojczyzna jest piękna ,pełna urokliwych miejsc, zabytków którymi możemy się pochwalić. Warto poznać swój kraj.

A teraz poznajmy Gołuchów – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie pleszewskim, w gminie Gołuchów. 

 

Poznajmy południową Wielkopolskę. 

                                                 

 Zamek w Gołuchowie  – pierwotnie wczesnorenesansowa murowana budowla o charakterze obronnym, kilkukondygnacyjna, na planie prostokąta, z basztami w każdym z narożników, która została wzniesiona w latach 1550–1560 dla Rafała Leszczyńskiego (starosty radziejowskiego i wojewody brzeskokujawskiego) w Gołuchowie, gruntownie przebudowana w II połowie XIX w. przez Izabellę z Czartoryskich Działyńską.







                                                       



















Kościółek w Gołuchowie -Parafia Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Gołuchowie – parafia rzymskokatolicka należąca do dekanatu Gołuchów diecezji kaliskiej. Została utworzona w 1618, a pierwszy kościół murowany wybudował Wacław Leszczyński, właściciel dóbr Gołuchowa.







 






            Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku  W początkach XX w., ze względu na zły stan budowli, rozebrano gotycki kościół pw. Św. Jana Chrzciciela. W jego miejsce wzniesiono nowy, neogotycki kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa. Powstawał on w latach 1904-1913 według projektu Konstantego i Jarosława Wojciechowskich, architektów warszawskich. Świątynia konsekrowana została w 1924 r. W latach 1932-1939 prowadzono prace we wnętrzu kościoła. Wykonane zostały wtenczas freski, projekty witraży i wyposażenia. Autorem całości koncepcji był znany krakowski artysta młodopolski, uczeń Jana Matejki – Józef Mehoffer (1869-1946).                                                           












                                                                           
Kalisz -Narodowe Sanktuarium św. Józefa wśród kaliszan nazywane kolegiatą, a najczęściej kościołem św. Józefa. Zawsze była jedną z najważniejszych świątyń kaliskich, w 1978 r. papież Paweł VI podniósł ją do godności Bazyliki Mniejszej.
















A tak się prezentuje Kalisz.




                                      

Kościół Garnizonowy pw. św. Wojciecha i św. Stanisława-W wiekach XVII i XVIII była to świątynia jezuicka, najzamożniejsza w mieście, stanowiąca perłę architektury barokowej, świadectwo chwały zakonu i jego kontrreformacyjnej działalności.

         








Jarocin- miasto w środkowo-zachodniej Polsce, w województwie wielkopolskim, siedziba powiatu jarocińskiego i gminy Jarocin.


                    Sanktuarium diecezjalne Św. Rocha





 
                       Kosciół św. Marcina w Jarocinie









Brak komentarzy:

Prześlij komentarz