Mediolan – miasto i gmina w północnych Włoszech, stolica prowincji Mediolan i regionu Lombardia. Położone na północno-zachodnim skraju Niziny Padańskiej pomiędzy rzekami Ticino, Adda, Pad i Alpami. Mediolan położony jest na wysokości 122 m n.p.m.
Mediolan jest światową stolicą mody i najważniejszym centrum gospodarczo-finansowym we Włoszech. To jedno z najbogatszych miast w Europie. Swoje kolekcje prezentują tutaj najsłynniejsze marki: Armani, Fendi, Prada, Ermenegildo Zegna. Na mediolańskich wybiegach podziwiać można najlepiej opłacane modelki świata. Znajduje się tu mnóstwo ekskluzywnych butików, ale nie brakuje także tańszych outletów, wyprzedających końcówki firmowych kolekcji. Swoją siedzibę ma tutaj słynny teatr „La Scala”, włoska telewizja, giełda i najważniejsze banki. Mediolan nie ma tak wielu zabytków jak Rzym, czy Florencja, ale te, które posiada są pełne klasy i ogromnej wartości.
Galeria Wiktora Emanuela
Połacie zieleni Parku Sempione kryją Castello Sforzesco – zamek nierozerwalnie połączony z historią Mediolanu. Zabytek najwyższej rangi z IV wieku znajdziemy w samym centrum miasta.
Castello Sforzesco to charakterystyczna ceglana budowla, której początki należy wiązać z rodem Visconti. Obecnie nosi on imię rodziny Sforzów, a to dlatego, iż to ona sprawiła, że miejsce to stało się kulturalną wizytówką Mediolanu. Odwiedzając je, zaskoczy nas niesamowita architektura oraz bogata oferta muzealna. Zamek dysponuje ośmioma muzeami, z których najsłynniejszymi są muzeum poświęcone Piecie Rondanini, Muzeum Archeologiczne oraz Muzeum Sztuki Antycznej. Warto dodać, że jest to również jedno z najlepszych miejsc, żeby podziwiać panoramę miasta!
Jeden z najdłuższych zamków w Europie ma równie długą historię, w czasie której pełnił rolę rezydencji książęcej, twierdzy obronnej, a także koszar wojskowych. Jego początki sięgają roku 1358. Za panowania rodu Visconti, służąc głównie celom militarnym, bardzo szybko nabrał znaczenia, co szło w parze z rozbudowaniem jego murów aż do długości 200 metrów.
W XV wieku Franciszek I Sforza zapoczątkował erę świetności twierdzy. Została ona wówczas przekształcona w warowną rezydencję mieszkalną z charakterystyczną wieżą zegarową – Torre del Filarete. Jego syn – Ludwik Sforza – sprowadził do zamku najznamienitszych artystów, w tym Leonarda da Vinci, który udekorował Sala delle Asse. Do dziś przechowywany jest tu stworzony przez niego Kodeks Trivulzio – manuskrypt zawierający zbiór notatek i rysunków z architekturą sakralną oraz militarną datowanych na lata 1478-1483.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz